Analityka i raporty błędów

Co zastąpi Aplication Insights?

W marcu tego roku Microsoft ogłosił, że Application Insights będzie powoli wycofywał się ze wsparcia dla aplikacji mobilnych/PC[post]. Jako alternatywę podano niedawno zakupione przez nich HockeyApp. A jak to rozwiązanie wygląda w praktyce?

Krótko mówiąc, jest słabo. Najlepiej oddaje to jeden z komentarzy:

Wait a second here. App Insights tracks sessions, page views, dependencies, custom events as well as errors. I have invested time in enabling all of those in our mobile application to track usage and performance. As far as I can tell HockeyApps just does errors.

Czyli krótkoterminowo jest to mocne osłabienie oferty. Długoterminowo? Kto wie. Może specjalizacja pomoże w tworzeniu lepszego rozwiązania. Skupmy się na tym co obecnie jest dostępne dla Universal Windows Platform

Raporty błędów

Przykładowy raport błędu
Przykładowy raport błędu

W przypadku crasha otrzymujemy opis oraz stack trace. W przypadku prostych błędów już opis będzie wystarczający. Czasem jednak trzeba przejrzeć zrzut wywołań funkcji by dojść, że np. w konstruktorze klasy odwołujemy się do nulla. Kolejny argument za dobrą organizacją kodu – single responsibility principle ratuje tyłek w takich sytuacjach. Dodatkowo w C# pod obsługę wyjątków możemy podpiąć odpowiednie opisy błędów dla HockeyApp.

Zachowanie użytkowników

Tak naprawdę dysponujemy dwiema statystyki w ujęciu czasowym: liczba użytkowników(z podziałem na wszystkich i nowych) oraz sesje. Obie są bardzo ważne, bo pozwalają miarodajnie określić popularność aplikacji, lecz do kompleksowej analizy potrzeba by czegoś więcej. Application Insights pozwalało chociażby na podpinanie statystyk pod eventy czy kontrolki, dzięki czemu mieliśmy większy podgląd interakcji użytkownik – aplikacja.

Feedback

Okno feedbacku niestety nie jest aktualnie dostępne dla UWP, lecz chcę o nim wspomnieć gdyż jest interesującą funkcjonalnością. Tak to wygląda – YouTube [1:07].

Na koniec tak prezentuję się dashboard dla BoardGameGeek Hub – oszałamiająco nie jest, ale to zawsze jakiś początek 🙂

BGG Hub dashboard
BGG Hub dashboard

Autor: Paweł Rzepiński

Dev-wannabe, pasjonat gier planszowych i zimowego szusowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *